Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?
Grono osób, które dbają o swoją sylwetkę, z roku na rok stale się powiększa, wraz ze świadomością tego, jak ważna jest aktywność fizyczna w życiu każdego człowieka. Wśród najchętniej wybieranych aktywności królują jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni, a także bieganie. Coraz więcej osób decyduje się na bieganie ze względu na fakt, że nie ta forma ćwiczeń nie wymaga dużych nakładów finansowych i odbywa się na świeżym powietrzu. Jednak sporo osób zapomina, że do treningów biegowych należy się odpowiednio przygotować.
Od czego zacząć?
Wiele osób swoją przygodę z bieganiem rozpoczyna od zakupu różnego rodzaju urządzeń i dodatków, które mają nam ułatwić bieganie, a także stanowić czynnik motywacyjny. Czy to dobre rozwiązanie? Na początku wystarczą nam wygodne buty oraz strój do biegania. Pamiętajmy, aby ubrać się adekwatnie do pogody, ale przy tym pamiętać, że podczas biegu z pewnością zrobi nam się cieplej. Przez pierwszy miesiąc warto postawić sobie za cel systematyczność.
Pamiętajmy, że jeżeli nie mamy dobrej kondycji, to możemy zacząć od marszu, po czym stopniowo zwiększać tempo, aż przejdziemy do tego właściwego. Wszystko zależy od naszych indywidualnych możliwości i nie powinniśmy się nadwyrężać. Warto również na początku biegać na mniejsze dystanse i zwiększać je stopniowo, wraz ze wzrostem doświadczenia.
Pamiętaj o rozgrzewce
Jedną z najważniejszych rzeczy, o jakich należy pamiętać, jest to, aby przed każdym rozpoczętym biegiem wykonać rozgrzewkę, która przygotuje nasze ciało do wysiłku. Możemy wykonać wykroki, wymachy, pajacyki, czy bieg w miejscu. Ważne, aby odpowiednio rozgrzać wszystkie partie ciała. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że rozgrzewka minimalizuje ryzyko kontuzji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rozgrzewając się przed biegiem mamy znacznie mniejszą szansę na to, że dostaniemy kolki podczas treningu biegowego.
Wyznasz sobie cele
Wiele osób, szczególnie na początku swojej przygody z bieganiem ma kłopoty z motywacją. Dobrym sposobem na pokonanie ich jest wyznaczanie sobie celów do osiągnięcia. Może to być cel taki jak np. przebiegnięcie 10 km na tydzień, czy zrzucenie 3 kg. Niezależnie od tego, co wybierzemy, możemy liczyć na to, że będziemy bardziej zdeterminowani, aby wytrwać w swoim postanowieniu i biegać regularnie.
Rozsądnie wybieraj posiłki przed bieganiem
Niezwykle ważną kwestią są również posiłki spożywane zarówno przed bieganiem, jak i po nim. Nie powinno się spożywać żadnych ciężkich posiłków do 2, a nawet 3 godzin przed bieganiem. Warto zjeść coś lekkiego, co nie obciąży naszego żołądka. Po bieganiu powinniśmy uzupełnić zapasy energii. Bezpośrednio po biegu poleca się zjeść jakiś owoc, a do około godziny po odbytym treningu biegowym większy posiłek taki jak np. bogaty w biało i węglowodany obiad.