Jak ludzie dbali o zdrowie w starożytności?
W starożytnej Mezopotamii wszystko kręciło się wokół bogów i religijności. Dotyczyło to również aspektów, takich jak na przykład opieka zdrowotna. Co za tym idzie, religia była istotnym elementem lecznictwa i zdrowia w tamtym okresie. Społeczeństwo chętnie korzystało z porad kapłanów. Co więcej, mieli nawet wyznaczonych bożków, którzy mieli czuwać nad ich zdrowotnością. Bogini Gula była patronką uzdrawiania i medycyny. Do dziś korzystamy z symbolu splecionych węży, który wywodzi się od syna tej bogini. Od Mezopotamii po starożytną Grecję, symbol przetrwał średniowiecze, renesans i jest z nami nawet dziś. To imponujące, że kilka tysięcy lat kultury nadal kultywujemy w dzisiejszym społeczeństwie pomimo rozwoju technologii. Symbol eskulapa znajdziecie prawdopodobnie w okolicy każdej osiedlowej apteki.
Antyczna wiara w boskich uzdrowicieli
W Mezopotamii, gdy społeczeństwo zwracało się do bóstw o zdrowie i pomyślność, wznosiło modły do Ninazu. Był to bożek, który reprezentował podziemie. W wolnym tłumaczeniu jego imie oznacza słowa Pan uzdrowiciel. Jego symbolika obracało się wokół węży, które ludzkość powiązała ze zdrowiem. Węże przypisujemy uzdrawianiu, ponieważ starożytnym kojarzyły się z kontynuacją życia. Wąż symbolizował regenerację. Zrzucana przez węża skóra była symbolem ozdrowienia, zaleczenia ran. Ninazu według dawnych podań, miał przeprowadzać ludzi w zaświaty. Pomagał im odnaleźć drogę ku spoczynkowi. Jego węże zaś odpowiadały za pomoc w ozdrawianiu.
Bogobojni ludzie w tamtych czasach uważali, że Ninazu miał pewien wkład w leczeniu każdej z chorób, które nam doskwierały. Lekarze w Mezopotamii stanowili pewnego rodzaju źródło kontaktu z Ninazu. Byli jego łącznikami ze światem żywych. Podobnie niczym księża są w naszych czasach łącznikami z Jezusem Chrystusem. Dlatego też w starożytnej Mezopotamii, lecznictwo opierało się tylko częściowo na wiedzy i umiejętnościach znachora. Ludzie stawiali na modły i zwracali się o pomoc do boga. Wierzyli w to, że pomoże im stanąć na nogi.