Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?
W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, kiedy aktywnie zaczynamy szukać pracy i składać aplikacje do różnych firm, co z kolei na późniejszym etapie wiąże się z odbywaniem rozmów kwalifikacyjnych. Wiele osób ma liczne obawy dotyczącego tego, jak wypadną podczas rozmowy kwalifikacyjnej. O czym warto pamiętać podczas ubiegania się o nowe stanowisko i jak zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy o pracę?
Poczytaj o firmie do której aplikujesz
Jeżeli zależy nam na otrzymaniu pracy, to warto poczytać o firmie, do której wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną, a także o samej branży, w której ona działa. Podczas rozmowy czasem pada pytanie „co wiesz o naszej firmie?„, a odpowiadając, warto posiadać jakąś wiedzę, a nie opierać się na swoich domysłach.
Zastanów się nad swoimi zaletami
Praktycznie na każdej rozmowie o pracę pada pytanie o to, jakie zalety posiadamy. Oczywiście istnieje wiele osób, które mogłyby wymieniać w nieskończoność, jednak warto skupić się na kilku najważniejszych zaletach, które są pomocne na stanowisku, na które aplikujemy. Warto wymienić nie tylko same zalety, ale również krótko omówić, dlaczego są one ważne w pracy, o którą się ubiegamy.
Przygotuj listę odpowiedzi
Dobrym pomysłem będzie przygotowanie listy najpopularniejszych pytań, które mogą paść podczas rozmowy. Często pada pytanie dotyczące tego, dlaczego akurat my powinniśmy dostać tę pracę, warto przygotować sobie odpowiedź na to pytanie i przećwiczyć ją, aby podczas spotkania rekrutacyjnego być pewnym siebie.
Myśl pozytywnie
Pozytywne myślenie jest bardzo ważne podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruterzy znacznie bardziej doceniają osoby uśmiechnięte i pełne pozytywnej energii, niż takie, od których bije niepewność siebie i smutek. Jeżeli nastawimy się pozytywnie, to nasza szansa na powodzenie będzie znacznie większa.
Miej ze sobą kopię swojego CV
Na rozmowę weź ze sobą kopię swojego CV. Bywa niestety tak, że rekruterzy są nieprzygotowani, a jeżeli będziesz posiadać kopię CV, oszczędzisz czas swój i osoby prowadzącej rozmowę o pracę.
Wykorzystaj pytanie „Proszę opowiedzieć coś o sobie”
Ten zwrot pada na praktycznie każdej rozmowie kwalifikacyjnej i tylko od nas zależy, czy w tym momencie wykorzystamy swoją okazję do zapunktowania u osoby prowadzącej spotkanie. Warto pamiętać, że rekrutera nieszczególnie interesuje to, jak wabi się Twój ukochany pupil, czy jaki jest Twój ulubiony deser. Warto przygotować odpowiedź wcześniej i kłaść nacisk na ukończonych szkołach, kursach, a także cechach, które sprawiają, że powinniśmy otrzymać daną pracę.
Nie mów źle o poprzednim pracodawcy
Wiele osób zapomina o tej zasadzie i wygłasza negatywne opinie o poprzednim pracodawcy, co wygląda naprawdę fatalnie w oczach osób, które prowadzą spotkania rekrutacyjne. Nie warto zagłębiać się w konflikty w poprzednich miejscach pracy podczas rozmowy o nową posadę, ponieważ może to zrujnować nasze szanse na otrzymanie pracy.