Czy istnieje najzdrowsza dieta świata?
Badania coraz częściej pokazują nam, że metaboliczna odpowiedź ludzi na taką samą żywność jest zupełnie różna. Prawdopodobnie oznacza to, że nigdy nie będziemy w stanie określić jednej, zdrowej diety. Najzdrowsza dieta świata raczej nie istnieje. Jest to stwierdzenie, które nie ma sensu i poparcia ze względu na to, że każdy człowiek inaczej reaguje na żywność. Przede wszystkim ważne jest to, żebyśmy się dużo ruszali i jedli zgodnie z naszym zapotrzebowaniem kalorycznym.
Co z dietą środziemnomorską?
Dieta śródziemnomorska, dieta paleo, flexi, keto. Nie brakuje ciekawych rozwiązań i podejścia do tematu związanego z odżywianiem. Jednak, która z nich jest dla nas najlepsza? Czy takie określenie ma w zasadzie jakieś zastosowanie? W związku z tym, że inaczej reagujemy na żywność, prawdopodobnie nie określimy jednej uniwersalnej zdrowej diety dla całego świata. Każda osoba potrzebuje indywidualnego planu odżywiania. Chociaż niegdyś uważaliśmy sposób odżywiania związany z dietą śródziemnomorską za najzdrowszy, dziś wiemy, że nie dla każdego będzie to najlepszy wybór. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że to, co dla jednej osoby stanowi dobry wybór żywieniowy, dla innej niekoniecznie jest zdrowe.
Zatem co jest najlepszą dietą dla mnie?
W celu sprawdzenia tezy związanej z najzdrowszą dietą świata naukowcy zbadali ponad 1100 osób. Przez pewien czas karmili ich pożywieniem o takim samym składzie i sprawdzali reakcję metaboliczną uczestników badania. Wszystko doprowadziło ich do tezy dotyczącej tego, że trudno o uniwersalną dietę. Ludzie reagowali na takie same posiłki w bardzo różny sposób. Prawdopodobnie każdy organizm wykazał inną ilość cukru i trójglicerydów tłuszczowych. Za sprawą tego z badania można było wyciągnąć tylko jeden wniosek. Niektórzy ludzie gorzej reagowali na tłuszcze, z kolei inni gorzej reagowali na cukry. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że nawet najzdrowsze z pozoru jedzenie w przypadku niektórych osób przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia. Godne uwagi jest to, że w badaniu uczestniczyła para bliźniąt.
Wpływ genetyki na dietę
Pomimo tego, że mieli ten sam kod genetyczny, reagowali różnie na to samo jedzenie. Dzięki temu wynikowi dowiedzieliśmy się, że nawet mając te same geny, różnie oddziałujemy na jedzenie. Innymi słowy, genetyka nie odgrywa aż tak dużej roli na reakcję z pożywieniem, jak nam się do tej pory wydawało. Naszym zdaniem jest to pozytywna informacja. Ponieważ, jeśli to właśnie geny odgrywałyby większą rolę w żywieniu, nie mielibyśmy aż takiego wpływu na regulowanie diety. Z kolei, jeżeli nie mielibyśmy dużego wpływu na kontrolę naszej diety, nie moglibyśmy efektywnie zapobiegać chorobom związanym z wadliwą dietą. Co więcej, godnym uwagi faktem jest też to, że badanie wyeliminowały wszelkie wymówki związane z wadliwą genetyką i tyciem. W diecie to my jesteśmy kowalami własnego losu.
Dieta, sen i dobre samopoczucie
Naukowcy bardzo często utożsamiają z dietą poziom snu, ćwiczenia wykonywane podczas okresu stosowania diety i sam głód uczestników badania. W tego rodzaju badaniach wyniki są niezwykle dokładne. Badacze pobierają nawet próbki stolca w celu określenia mikrobiomu jelitowego i jego reakcji na daną żywność. Wszystkie te czynniki pokazują nam niezwykle prawdopodobnie, jak zdrowa jest dana osoba. Wiele osób zgodnie z prawdą mawia, że to właśnie w jelitach zaczyna się najwięcej z naszych chorób. Okazuje się też, że niektórzy ludzie potrzebują rozłożenia posiłków w czasie. Pewne osoby gorzej metabolizowały jedzenie rano, innym gorzej wychodziło to z kolei wieczorem. Co więcej, jeszcze inni uczestnicy badania metabolizowali posiłki z taką samą prędkością niezależnie od pory dnia. Sytuacja jest niezwykle zróżnicowana. Mimo wszystko przypominamy wam o tym, że nie należy porzucić owoców i warzyw. Śmieciowa dieta wpływa na nas niekorzystnie bez względu na to, jak dobrze metabolizujemy pokarm. Tylko zróżnicowane jedzenie pozwoli nam zachować zdrowie.
W rzeczywistości mamy pełną kontrolę nad naszą dietą!
Wielu ludzi obwinia swoją sylwetkę genami, tymczasem badanie wykazuje nam, że mamy całkowitą kontrolę nad naszym zdrowiem oraz wyglądem. Czynniki dotyczące różnorodności metabolizowania pokarmów, przyswajalność jelit, sen, ćwiczenia fizyczne. Prawdopodobnie większość z nas ma pełną kontrolę nad każdym z powyższych czynników. Dlaczego zatem nie bierzemy spraw w swoje ręce? Opowieści o kiepskiej genetyce warto odłożyć na bok. Koncepcja personalizowania odżywiania jest prawdopodobnie nowa w świecie fitnessu, ponieważ nigdy dotąd nie patrzyliśmy tak na dietę. Dawniej ustalano pewien zakres zaleceń, do których stosowała się ogromna ilość ludzi. Czy wyniki tego rodzaju badań wpłyną na podejście społeczeństwa do diety? To pokaże nam tylko upływ czasu. Mimo wszystko powinniśmy się z nich cieszyć, gdyż są pozytywne.