Czy fasting to świetny sposób na dietę? A może jest zwykłym mitem?
Posty od jedzenia są starodawną praktyką, która sięga czasów antycznych. W rzeczywistości już ponad 2000 lat temu Platon pościł i chwalił sobie benefity związane z jasnością umysłu. Jego zdaniem przerwy od jedzenia wspomagały jego zdolności kognitywne. Mógł wówczas lepiej skupić się na swoich zadaniach umysłowych. Jak jednak faktycznie posty odnoszą do diety? Czy jest dobrym sposobem na odchudzanie się? Przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco bliżej w naszym artykule.
Niektórzy mają na celu pozbycie się tkanki tłuszczowej. Inni zachwalają posty za to, że podobno mają one wypłukiwać toksyny z naszego ciała. Jednak ile w tym wszystkim jest prawdy? Faktycznie poszczenie sprawia, że będziemy tracić wagę. Nie możemy się temu dziwić, ponieważ wprowadzamy do naszego systemu podczas postu o wiele mniej kalorii. Sprawa jest jednak nieco bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać. Zdaniem niektórych lekarzy ryzyko związany z przerwami od jedzenia może spowodować więcej skutków ubocznych od faktycznych korzyści zdrowotnych.
Jak wyglądają typowe plany na poszczenie? Czyli utrata wagi poprzez wstrzymanie się od jedzenia
Schematy postu różnią się, ale podstawowe założenie zwykle zaczyna się od ścisłego reżimu pozwalającego tylko na wodę, sok lub jakiś rodzaj mikstury przeczyszczającej. Niektóre plany pozwalają na kilka stałych pokarmów, ale nadal są nazywane postami, ponieważ zapewniają one tak mało kalorii. Niektóre posty przewidują posiłki na tyle małe, że prawie nie zawierają kalorii.
Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie posty są sobie równe. Istnieje wiele różnic między postami przerywanymi. Istnieją różnorodne posty religijne, które raczej należy traktować jako akt oddania wiary. Zaliczymy do nich na przykład Ramadan. Istnieją również w pełni bezpieczne posty zlecane przez lekarzy. Często nakazują oni pacjentom oczyścić swój organizm przed zaplanowaną operacja.
Posty trwające dzień lub dwa raczej nie są niebezpieczne dla większości zdrowych osób dorosłych. Jednak osobom z grupy wysokiego ryzyka, starszym, cierpiącym na choroby przewlekłe, kobietom w ciąży i dzieciom odradza się poszczenie.